Na turnaji Rača Open GPX sa zúčastnilo rekordných 105 detí!

Jedáleň Základnej školy na Tbiliskej sa zaplnila do posledného miesta. Prišli deti nielen z račianskych šachových krúžkov, ale približne štvrtina účastníkov pricestovala aj z iných miest. Mali sme tu aj dvoch majstrov Slovenska vo svojich kategóriách.

Deti srdnato bojovali v duchu fair play, dve najmladšie účastníčky mali len päť rokov a v niektorých partiách potrápili oveľa starších chlapcov. Ak ste boli na podobnom turnaji prvýkrát, asi vás prekvapilo, že sa na ňom zúčastnilo až 18 dievčat. A rozhodne neťahali za kratší koniec.

Nina Kubíková ho dokonca vyhrala, na druhom mieste s rovnakým počtom bodov skončil Peter Samuel Zverka, obaja získali 6,5 bodu zo siedmych po sebe nasledujúcich partií, ich vzájomný súboj sa skončil remízou. Tretie miesto obsadila Simona Bochníčková a hneď za ňou Ján Lakota.

Tuhé boje sa však odohrávali aj na posledných šachovniciach, kde zápasili medzi sebou začiatočníci, ktorí často doplácali na to, že ešte nevedeli úspešne matovať. Po hlúpej prehre sem-tam vyhŕkli aj slzičky, vždy však pomohli objatia rodičov a povzbudenia trénerov. Párkrát zabral aj ozdobný kamienok a smútok bol razom preč.

Radosti však bolo viac než dosť, bez bodu nezostal nik a na víťazov čakali nielen diplomy, ale aj pohár, medaily, traja najlepší dostali knihy. Na otvorenie turnaja zavítal aj pán starosta Michal Drotován, ktorý bol príjemne prekvapený veľkou účasťou a vo svojom príhovore ocenil význam stratégie.

Video z turnaja

Čerešničkou na torte bola aj prítomnosť jedného z najlepších slovenských šachistov, veľmajstra Igora Štohla, ktorý deti povzbudil ku pravidelným tréningom. Mimochodom, tiež býva v Rači. Turnaj organizačne zabezpečila Bratislavská šachová akadémia. Ďakujeme za podporu MČ Rača a ZŠ Tbiliskej v ktorej priestoroch sa turnaj uskutočnil.

Dúfam, že sa stretneme znova o rok na hodoch. Sme jednými z mála, ktorým dážď neprekáža…